Dovolenou u moře může zkomplikovat celá řada poranění od mořských živočichů.

Přinášíme několik tipů, na které z nich si dát pozor a co v takovém případě dělat.

Mořské ježovky (mořský ježek), hvězdice a mnohoštětinatci

Velice nepříjemné je poranění o jejich ostny, které jdou nesnadno vyndavat. Snadno se totiž lámou a navíc mají zpětné háčky, které vytažení znesnadňují. Na vytažení je ideální použít pinzetu a místo pečlivě vydezinfikovat. Místo vpichu se zbarvuje černomodře a to následkem tekutiny, která je v ostnech obsažená. To však samo o sobe není nebezpečné. Nepříjemná může být sekundární infekce, která by mohla způsobovat i kožní alergie. V tomto případě je lepší vyhledat lékařskou pomoc. A to i v případě, že jsou bodliny příliš hluboko.

Ropušnice

Ropušnice používá pro svou obranu bodliny, které způsobují při bodnutí okamžitou pronikavou bolest a místo vbodnutí začne otékat, není však životu nebezpečné. Díky následné infekci je nutné ránu pečlivě vydezinfikovat a v případě jakýchkoli komplikací vyhledat lékaře.

Žahavci

Mezi ně patří především medúzy a sasanky. Jejich požahání je bolestivé, ale není život ohrožující. Smrtelně jedovaté druhy se vyskytují pouze v oblasti Austrálie.

Jako první pomoc je potřeba zasažená místa co nejdříve potřít octem nebo alkoholem(40 – 70%).

V případě jakýchkoli komplikací vyhledejte lékařskou pomoc.

Muréna

Murény útočí jen v případě, pokud se cítí ohrožené nebo zahnané do úzkých. Pak na vás zaútočí a můžou vás kousnout. Vzhledem k tomu, že mají jedovaté zuby a jedové žlázy v dutině ústní, může to být nejen bolestivé, ale i nebezpečné a to především kvůli druhotné infekci. V tomto případě je velice vhodné vyhledat lékařskou pomoc.